![]() |
| Vizuālā idioma, kurā zemnieku pūlis sarīko sacelšanos, bruņojoties tikai ar lāpām un dakšām, ir labi zināma un bieži sastopama dažādos mākslas izteiksmes līdzekļos. |
Te sākumā jāpiemin viens cits mans raksts, kur apskatīju March debijas albumu Sowing the Seeds (2019). Arī tur pieminēju sevis organizētos pasākumus Vietējā Manta. Tie bija tādi kā tusiņi, kur par ļoti simbolisku samaksu varēja atnākt un paklausīties, kā uzstājas latviešu reperi. Pirms viena no šiem pasākumiem ar mani sazinājās duets Tie Tur (Rīts un Zalcs), kuriem tā, kā izrādās, būtu pirmā reize uz skatuves. Zinot ka mūsdienās ļoti populāri reperi gadiem ilgi ir uzstājušies par baltu velti vai par alus taloniem, biju nudien gandarīts, ka abiem vīriem rokās varēju iedot kaut kādu naudiņu.
Viņi vēl jautāja, ko uzstājoties būtu jāņem vērā. Tā kā es pats savā dzīvē uz skatuves ar mikrofonu rokā esmu bijis varbūt divreiz, vienkārši pateicu, lai džeki aptuveni iemācās viens otram likt bekus un labi pavada laiku. Šķita loģisks padoms. Un te nu mēs esam. To Tur debijas albums RepBrezents.
Brezents ir blīvs, ūdens necaurlaidīgs audekls. Vai tam ir kāda konkrēta saikne ar albumu, katrs laikam var pats izdomāt, līdzīgi kā ar putru un kamasutru. Runā jau, ka viss ir savstarpēji saistīts, gribi vai negribi. Kas vēl.. jā, vērtēt šādu ierakstu arī šķiet zināmā mērā izaicinājums, jo satura šī vārda klasiskajā izpratnē te īsti nav. Tā vietā ir reprezenti un panči. Tos tad arī klausīsimies un vērtēsim.
Lejuplādējam šeit un spiežam play.
Iesākam visu ar Zombiji, Bendes un Lembergs uz anša bīta. Šī nav ne pirmā, ne vienīgā dziesma, kur figurē skandalozais Ventspils politiķis. Singapūras Satīns savā debijas albumā Iespēja Viena (2017) iekļāva gabalu Lemberghini. Varbūt pienāks diena, kad arī to noklausīsimies.
Dziesmu iesāk Rīts, kurš, šķiet, anša Vēstules no Torņakalna ir pārlasījis vairāk par vienu reizi. Nu viņš ir gatavs mesties virsū feikiem un tos saplosīt. Šauro "ē" no platā gan derētu atšķirt, tos liekot vajadzīgajās vietās, nevis izrunāt vārdus nepareizi, valodu upurējot atskaņām. Nu, ja nu vienīgi tas netiek darīts pilnībā apzināti, tādā veidā nododot S/O Edavārdiem.
Piedziedājumā duets atklāj, ka viņu izcelsme ir miglā tīta, kas neliedz viņiem bombīt un plūst pret straumi, vienlaikus jūtoties komfortabli.
Zalcs sevi noprezentē nedaudz prasmīgāk, iepinot pāris fiškas, kuras var arī pāriet pāri galvai (stūrī slīps kā sinuss, mīnas uz mīnusa..) Arī daudzvārdenes rindu beigās un reizēm arī vidū nešķiet tik samocītas kā kolēģim. Es šobrīd, protams, netaisos sevi automātiski nostādīt Zalca pusē visa albuma garumā. Šī galu galā ir tikai pirmā dziesma.
Otrajā pantā abi reperi viens otru nomaina ik pēc pāris rindām. Seko atsauces uz Kristapa Porziņģa darbībām basketbola laukumā, radikāliem Islāma (ar garo "ā") ticības piekritēju izgājieniem, Flinstonu multenēm.. Zalcs pat nekautrējas no piparotākām metaforām (Spiežu kaku uz svētvietas: HOLY SHIT!). Ievads labs, ejam tālāk.
Tie Tur Pie Miķa, bet studijas saimnieks Tablis - pie bīta. Pirmais vārds Zalcam. Tekstu daudz, būs vēl vairāk.. Salīdzinot ar iepriekšējo, te īsti nav tik daudz, pie kā pieķerties. Viens nomauc, otrs nomauc, skan labi, liekam iekšā albumā. Dziesma, var teikt, sastāv no filleru rindām, kur sākumā ir atrasti vārdi, kas veido kaut kādu atskaņu shēmu, pārējās rindas pierakstītas, lai skan apmēram loģiski.. Arī man šāda shēma nav sveša, bet es šo gabalu tomēr būtu atstājis studijā, lai cilvēkiem parādītu albumā Neizdotās dziesmas (2029). Bet ne man kādu mācīt.
Es atceros, ar kādu izbrīnu klausījos dziesmu Klausies (181h bīts) dzīvajā toreiz Ezītī Miglā. Btw, īsākā dziesma albumā (2:43). Rīts nu jau sāk izklausīties nedaudz labāk. Šķiet, ka mums ar viņu varētu būt līdzīga filmu gaume (Asiņains kā Tarantino). Piedziedājumā rinda Klausies! Uzmanīgi it kā izsole! personīgi man atsauc atmiņā raidījumu Noliktavu Kari (to laikam kaut kad iepriekš esmu pieminējis). Izsoles vadītāji tur parasti vervelē tādos tempos, ka tam nesagatavots klausītājs var palikt bešā. Zalcs gan kārtējo reizi Rītu drusku pārsit. Kompleksākas shēmas, kas nešķiet rakstītas ar pārāk lielu piepūli.
Tā.. kas par cipariem ir 64? Neprasīšu nevienam un pieņemšu, ka tā ir puse no pasta indeksa Juglas adresēm. Būšu pārsteigts, ja man neizrādīsies taisnība. Uz anša bīta pirmais sāk Rīts, uzplūstot tā neparasti un nodemonstrējot savu tehniku. Vietām gan vārdu secība šķiet sagrozīta, lai rīmējas, bet tāda prakse ir tikusi novērota arī pirms RepBrezenta, un gan jau, ka turpinās līdz šai baltai dienai. Vēl viena kino atsauce (Mana mēle - asmens kā Veslijs Snaips) nenāk par ļaunu. Zalcs arī ir kino pazinējs (Gatavāks kā Rokijs), bet šoreiz punkts Rītam. Atkal tā pati šaurā un platā "ē" lieta. Vīri, latviešu valoda reizēm netiek līdzi repa attīstībai. Un tam noteikti ir iemesls.
![]() |
| To Tur logo. Izcils savā vienkāršībā. |
Nekad neesmu redzējis amerikāņu šausmeni Pakalniem ir acis (2006). Neesmu lielākais šausmu fans. Lai vai kā, Tie tur uz PRGMAT bīta uzskata, ka Pakalniem ir Reps. Arī šī dziesma, tāpat kā Pie Miķa garumā sasniedz precīzi četras minūtes. Labi, nav svarīgi. Zalcs šeit skan kapeiku agresīvāk kā iepriekš, nekautrējoties savas prasmes pie mikrofona pielīdzināt citu reperu slepkavošanai un piromānijai. Izskan arī pa kādam rupjam vārdam, bet šeit jāatzīmē, ka Tie Tur ar lamāšanos noteikti neaizraujas. Varbūt tādēļ uz vāka nav redzams attiecīgs brīdinājums, pasargājot jūtīgākus klausītājus.
Līdzīgi kā iepriekš, arī šīs dziesmas noslēguma pantā Rīts un Zalcs padod viens otram piespēles. Tiek pieminēts gan Breivīks, gan Baskervils.. Arī japāņu Honda Accord automašīnas tiek pie vārda. Un, protams, mūsdienīga atsauce uz skumjajiem mūsdienu notikumiem, pieminot Donbasu. Nu, paķers klāt arī to, ja jau sanāk atskaņa...
Uz dotConcept muzona lai skan tituldziesma RepBrezents. Zalcs nevairās paraustīt aiz ūsām reliģiozus fanātiķus (No mācītāja mājas nosper baznīcas atslēgas / Izdzer svēto ūdeni un tad aptīra kapsētas). Sešdesmito gadu leģendārā multene Skūbijs Dū laikam ir ievērojama daļa arī no šo reperu bērnības TV pieredzes. Rinda Tu prosta nesaproti, ka esi miris kā Brūss Viliss gan nav pārāk labi novecojusi. Brūs, turies. Šoreiz Rīts paspīd ar atsauci no mūsu ēras sākuma (Daži grib mani tiesāt tā kā Poncijs Pilāts liekas). Vīri šķiet samērā erudīti un ar plašu redzesloku. Tādi tie reperi mēdz būt, ko lai saka.
Rakstīt par to, kas tev pis prātu, lai pēc tam piedziedājumā teiktu, ka tev tomēr nekas Nepis Prātu (pie bīta 181h) drusku atgādina Reika debiju, par ko jau runājām, kur autors priekšā un pakaļā uzsver, cik ļoti viņu neinteresē stulbo kritiķu stulbais viedoklis. Nu ok, es drusku pārspīlēju. Rīta pants nu, tā.. Zalcs savukārt spiež uz anglicismiem, visus cenšoties salikt vienā pantā (copi, roadblock'i, roll with it, fold, all in..). Vēl viena dziesma no albuma, ko nelikt uz repīta, lai ko arī nepaustu piedziedājums.
Uz aizvēsturiska 181h bīta Rīts un Zalcs albumu noslēdz ar.. Rīts un Zalcs. Starp citu, vienīgā albuma dziesma, kas ierakstīta nevis 401 studijā ar Tabli pie pogām, bet gan Dirty Deal Audio, kas, ja nekas nav mainījies, joprojām atrodas Gaujas ielā 5, Brasā. Saules mūžu gan vieniem, gan otriem. Rīts liek pasmaidīt ((..) man tagad miltus vajag / Mirsi mīklainos apstākļos - iecepšu maizē). Zalcs neatpaliek, atskaņu shēmas ir tiešām nostrādātas, bet arī šoreiz punkts Rītam. Kaut vai par Gaidot Godo pieminēšanu. Nu un, ka Edavārdi to izdarīja pirmais. Joprojām atceros, kā man studiju gados patika tas darbs.
ahūna vērtējums: Es vēlos.. Nē, es varētu vēlēties izvairīties no salīdzināšanas. Ok, es To Tur debiju nesalīdzināšu ar kādu citu, bet, kad šos vīrus dzirdēju pirmo reizi, tas bija svaiga gaisa malks brīdī, kad LVHH klausītāju uzmanības laurus plūca Wavy komanda, roļiks un KK. Par to salīdzināšanu.. Savā starpā salīdzinot Rītu un Zalcu, tam otrajam domas un vārdi virknējas par kapeiku labāk. Albums tikai iegūtu, ja abu reperu prasmes tomēr būtu līdzvērtīgas. Nu, vai arī Rītam būtu drusku vairāk tas sāncensības gars sirdī. Laikam Zalcs nerāda savus pantus, pirms iet uz studiju, haha. Jā, un žēl, ka albumā nav iekļautas arī visu dziesmu instrumentālās versijas. Hiphopīgāk izskatītos. Saturiski es varētu sūkstīties, ka nav storytelling vai kas tur, bet tas noteikti neietu klāt plates konceptam. 7/10


A kurš ir kurš?
AtbildētDzēst